Co lepsze wentylator czy cyrkulator ?

Wentylator powietrza czy cyrkulator jakie są najważniejsze różnice ?

Najpopularniejszym domowym sposobem walki z upałami jest zakup prostego taniego wentylatora.
Ciekawą alternatywą może być też zakup cyrkulatora powietrza.

Co jest lepsze wentylator czy cyrkulator ?

Jeśli popatrzymy na oba urządzenia nie pierwszy rzut oka ciężko jest dostrzec różnice między nimi.
Po uruchomieniu okazuje się że standardowy wentylator daje efekt że w pomieszczeniu nie jest parno, lecz jego zasięg jest ograniczony do 2-3 metrów.
Zadaniem cyrkulatora jest natomiast wprowadzić w powietrze w ruch aby jego obieg równomiernie powstał w danym pomieszczeniu.  Rozprowadza on w równomiernie zarówno zimne, jak i ciepłe co powoduje że cyrkulator może być używane zarówno w lecie jak i zimie w celu zwiększenia efektywności ogrzewania. Cyrkulator zalecany jest do pomieszczeń o powierzchniach 15-20 m2 i większych.

Kliknij aby sprawdzić ofertę cyrkulatorów powietrza i wentylatorów.

Różnica między cyrkulatorami a wentylatorami jest też w materiałach z których zostały wytworzone. Wentylatory które są z reguły słabsze są wykonane z plastiku, natomiast cyrkulatory które posiadają większą moc mają śmigła i obudowy wykonane z wytrzymałego metalu, a ich łopatki są inaczej wyprofilowane, w celu zwiększenia wydajności, wprawiane w ruch powietrze będzie krążyć na dużo większym dystansie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie cyrkulatora lub wentylatora ?

Jeśli stoisz przed zakupem cyrkulatora powietrza lub wentylatora zwróć uwagę na kluczowe parametry aby jak najlepiej dopasować do swoich potrzeb.

Moc urządzenia – im większa moc wentylatora lub cyrkulatora tym większa wydajność, oznacza to też jednak większe zużycie energii elektrycznej.

Średnica śmigła – większa lepiej sprawdzi się w większych pomieszczeniach, nie ma na przykład potrzeby kupować cyrkulator o średnicy 45 cm do pomieszczań o powierzchni poniżej 15 m2.

Głośność – mierzona jest w decybelach (dB), im będzie ona mniejsza to urządzenie będzie cichsze, cyrkulatory ze względu na swoją moc będą zawsze trochę głośniejsze niż wentylatory.

Sterowanie – Zalecamy wentylatory i cyrkulator które posiadają co najmniej trzy prędkości, będzie mógł w ten sposób dopasować tryb pracy do aktualnie panujących warunków atmosferycznych.

Podsumowując jeśli szukasz urządzenia które będzie pracowało w niedużych pomieszczeniach poniżej 15m2 i tylko w lecie lepszym wyborem będzie wentylator. Jeśli natomiast urządzeni ma obsłużyć większe pomieszczenia lub biura zalecamy wybór cyrkulatora, który dodatkowo możesz używać również zimą.

Dodany do porównania

Serwis wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Każdy może sam decydować o tym czy dopuszcza pliki cookies, ustawiając odpowiednio swoją przeglądarkę.

Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.