Jak przygotować rower do sezonu po zimie ?

Przygotowanie roweru do sezonu po przerwie zimowej wcale nie musi być trudne i można to bez większych problemów wykonać samemu w piwnicy bądź garażu.


Dlaczego powinno się sprawdzić rower przed sezonem wiosenno-letnim ?
Sprawdzenie i przygotowanie roweru po kilkumiesięcznym postoju powinno się wykonać przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa, ale też również ze względu na komfort jazdy.
Poniżej prezentujemy listę czynności jakie trzeba wykonać przed rozpoczęciem jazdy.

 1. Sprawdzenie stanu hamulców – to pierwsza najważniejsza czynność jaką należy przeprowadzić podczas przeglądu technicznego roweru. Klocki hamulcowe w rowerze posiadają specjalne wycięcia w swoich gumowych częściach, jeżeli nie widzisz takich wyżłobień u siebie koniecznie wymień klocki. W trakcie zimowania roweru może się okazać że linki hamulcowe do roweru w pancerzach są zatarte. Wymianę linek i pancerzy zaleca się wymieniać co najmniej raz w roku
  Jak sprawdzić czy linki i pancerze są zatarte ? Naciśnij klamkę hamulca i ją zwolnij, jeżeli klamka nie wraca do pierwotnej pozycji świadczy to o tym że linki i pancerze są do wymiany.

 2. Stan opon – jeśli bieżnik w oponach jest zużyty lub na oponach pojawiają się przetarcia albo pęknięcia konieczna jest wymiana opon.
  Jeżeli nie wiesz jak dobrać rozmiar opon rowerowych skorzystaj z naszego poradnika.
  Wychodząc naprzeciw właścicielom stylowych rowerów z oponami jasnymi lub z białym bokiem polecamy dedykowany preparat do pielęgnacji tego rodzaju ogumienia.
  Tutaj znajdziesz ofertę naszych opon rowerowych.

 3. Stan łańcucha oraz napędu – w trakcie okresu zimowego łańcuch mógł zardzewieć a smar na nim stracił swoje właściwości.
  Pierwszą czynnością jaką należy wykonać to wyczyścić łańcuch, zalecamy użyć do tego profesjonalnych pianek do czyszczenia łańcucha. Ich użycie jest bardzo proste, nanosisz piankę równomiernie na cały łańcuch kręcąc korbą, pozostawiasz na kilka minut a następnie wycierasz dokładnie cały łańcuch. w zastępstwie pianki można tez użyć benzyny ekstrakcyjnej która jednak nie dział tak dobrze jak pianki do łańcuchów.
  Jak już wyczyścisz łańcuch, nanieś na każde ogniwo krople specjalnego oleju do łańcucha, pokręć pedałami w celu dokładniejszego rozprowadzenia. Po kilku minutach delikatnie wytrzyj nadmiar oleju.

 4. Dopompuj koła – pamiętaj aby ciśnienie w oponach było zgodne z tym które zaleca producent opon. Informacje o minimalnym oraz maksymalnym ciśnieniu znajdziesz na bocznej ściance jest ono wyrażone w barach (BAR) lub Funt na cal kwadratowy Pound per Square Inch (PSI).
  1 atmosfera = 1 bar = 14,5 PSI.

 5. Sprawdź oświetlenie, odblaski i dzwonek – brak każdego z tych elementów może skutkować nałożeniem na Ciebie mandatu w kwocie 50 zł/szt.

 6. Ciesz się jazdą swoim przygotowanym do sezonu rowerem.
Dodany do porównania

Serwis wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Każdy może sam decydować o tym czy dopuszcza pliki cookies, ustawiając odpowiednio swoją przeglądarkę.

Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.